dnes je 29.3.2024

Input:

Validujeme webové stránky

28.8.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Ať už vytváříte webové stránky s použitím nějakého redakčního systému, na základě HTML šablony nebo od prázdného dokumentu, vždy se vyplatí zkontrolovat, zda máte výstupní HTML v pořádku. A nejen HTML.

Novinky ve Windows 10

Webové stránky dnes můžete vytvářet mnoha způsoby. Někdy použijete redakční systém jako je například WordPress, jindy stránky postavíte například s využitím PHP anebo jen poskládáte sadu textů do souboru HTML. Vždy však ve výsledku dostanete nějaký HTML výstup, který vznikne na serveru (například zpracováním PHP) a následně je odesílán do webového prohlížeče.

Z různých důvodů se může stát, že výstupní HTML má nějaké problémy. Jsou v něm chyby, není úplné, má špatně poskládané značky atd. Z toho důvodu vznikly nástroje označované jako validátory HTML. Takový validátor načte zadaný soubor z disku nebo z webové adresy, překontroluje správnost HTML zápisu a v případě nalezení problémů vám doporučí, jaké provést změny a opravy. Validní dokument je pak takový, ve kterém nejsou nalezeny žádné chyby.

Proč kontrolovat validitu

Důvodů k validaci HTML stránek je několik. Začněme například tím, jak stránku vidí návštěvník ve svém webovém prohlížeči. Pokud stránka není validní, může se stát, že různé webové prohlížeče ji různě zobrazí a v některých bude zobrazena špatně. Typicky třeba navigační lišta bude umístěna mimo obvyklou pozici. Zmizí postranní panel webu. Tučně označený text se protáhne až na konec stránky atd.

Druhým důvodem, proč je třeba mít stránky validní, je SEO. Jestliže například nebudete mít uvedeny alternativní popisky obrázků, dokument nebude validní, ale nijak to nepostihne jeho zobrazení v běžných webových prohlížečích. Ovšem může to mít negativní dopad na pozici vašeho webu ve výsledcích vyhledávačů.

Větší problémy, jako například neuzavřené či prohozené značky pak mohou způsobit, že robot vyhledávače stránku špatně zpracuje a nerozpozná na ní důležitý obsah. To ostatně platí i pro další strojové zpracování, pro které je validita stránky důležitá.

Problémy nevalidních stránek

Nejčastěji se při kontrole validity setkáte s tím, že chybí uzavření párové značky. Viz výše uvedené příklady. Jestliže například máme párovou značku <strong></strong> a uvnitř ní by měl být vložen text, který se má zobrazit tučně, pak není možné použít něco takového:

<p>Libovolný text s <strong>tučný písmem, který dále pokračuje netučným písmem.</p>

Výsledkem by bylo, že vše od značky <strong> by bylo tučné až do konce odstavce, v závislosti na prohlížeči klidně až do konce stránky. Správný tvar tedy musí být tento:

<p>Libovolný text s <strong>tučný písmem</strong>, který dále pokračuje netučným písmem.</p>

Do horších problémů se dostanete, pokud v textu použijete značku <div> a neuvedete její konec </div>. Často se to stává v editorech v administračním rozhraní webu, kdy máte dovoleno vkládat HTML značky a chcete vytvořit nějaký boxík. Zapomenete na koncovou značku, uložíte článek a struktura stránky se zcela rozbije.

Další častou chybou jsou překřížené značky. Jako příklad uvedu chybnou kombinaci párových značek <span> a <strong>:

<span><strong>nějaký text</span></strong>

Správně musíte značky uzavírat v obráceném pořadí, než v jakém jste je otevřeli. Tedy:

<span><strong>nějaký text</strong></span>

Častou chybou je opomenutí specifikace typu dokumentu v hlavičce stránky. Jednotlivé specifikace HTML se navzájem mírně liší a například HTML 4.01 Strict je poněkud přísnější na dodržování zápisu než HTML 4.01 Transitional. Doporučuji již všude u nových

Nahrávám...
Nahrávám...