dnes je 16.6.2024

Input:

Word 2007: Nabídka Rozložení stránky - karta Pozadí stránky

19.3.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Na této kartě najdeme nástroje pro vytvoření tzv. vodoznaku (stínový text na pozadí stránky), nadefinování barvy stránky a ohraničení stránky.

Vše, co nastavujeme pomocí karty Pozadí stránky, se týká vždy všech stránek v dokumentu.

Vodoznak

Ikona Vodoznak má grafickou nabídku, kde můžeme zvolit některý z předdefinovaných vodoznaků podle náhledů:

Texty, které zde vidíme, budou potom použity jako podklad pod běžným textem daného dokumentu v takovém provedení, jak je vidíme na náhledech v grafické nabídce. Můžeme si také nadefinovat svůj vlastní vodoznak, jestliže potvrdíme příkaz Vlastní vodoznak. Zobrazí se dialogové okno, kde můžeme nastavit potřebné vlastnosti vodoznaku.

Můžeme použít volbu Vodoznak z obrázku, potom je aktivní tlačítko Vybrat obrázek, kterým zobrazíme dialogové okno pro nalistování obrázku – musíme jej mít předem připravený jako soubor na pevném disku (může to být třeba firemní logo).

Jestliže použijeme volbu Vodoznak z textu, nastavujeme jeho vlastnosti pomocí polí – Jazyk, Text, Písmo atd. – podobně jako na předešlém obrázku. Musíme počítat s tím, že případné obrázky, vložené do textu dokumentu, budou vodoznak překrývat.

Pro odstranění vodoznaku použijeme v nabídce ikony příkaz Odstranit vodoznak.

Příklad textu s vodoznakem si můžete prohlédnout zde – 09_06priklad1.docx.

Barva stránky

Pro celou plochu dokumentu můžeme nastavit barevné pozadí. Může to být jednobarevné pozadí, pozadí tvořené přechodem dvou barev nebo pozadí tvořené grafikou (textury, obrázky). Nabídka ikony Barva stránky umožňuje barvu volit přímo z paletky:

Pro vytvoření dalších barevných odstínů můžeme použít příkaz Další barvy, který vyvolá dialogové okno:

Záložka Standardní zahrnuje základní barevnou paletu + odstíny šedé – nastavení provádíme kliknutím myši na barevné políčko. Také můžeme přepnout na záložku Vlastní, kde máme k dispozici barevnou škálu:

Nahrávám...
Nahrávám...