dnes je 22.7.2024

Input:

Word 2007: Nabídka Vložení - karta Text - Objekt

8.1.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Do textových souborů můžeme vkládat také objekty, vytvořené pomocí jiných programů. Užitečné je zejména vkládání tabulek nebo grafů programu Excel, kde můžeme využívat veškeré funkce tabulkového procesoru, zejména však výpočty, které jsou v tabulkách MS Word nepříliš komplexní.

Při vložení objektu - konkrétně tabulky MS Excel do textového dokumentu použijeme v nabídce Vložení kartu Text.  Příkaz Objekt má nabídku:

 

Z této nabídky potvrdíme myší příkaz Objekt.

V dialogovém okně Objekt pracujeme se záložkou Vytvořit nový:

V seznamu nazvaném Typ objektu najdeme položku  List aplikace Microsoft Office Excel a označíme ji  kliknutím myší.

Dialogové okno potvrdíme tlačítkem OK .

V dokumentu se vytvořil objekt, který vidíme na následujícím obrázku. V tomto okamžiku pracujeme již nikoliv s programem Word, ale s programem Excel (je to zřejmé podle ikon v pracovních panelech).

Do vloženého objektu MS Excel začneme zapisovat požadované údaje, vkládat vzorce, tabulku graficky upravíme - to vše pomocí pracovních nástrojů programu MS Excel.

Velikost vloženého objektu můžeme upravovat podle potřeby tak, že myší najedeme na některou ze značek umístěných na okrajích objektu (malé černé čtverečky). Kurzor myši získá tvar dvojité šipky a můžeme velikost objektu upravovat tažením za tyto body. Při této akci držíme tlačítko myši stále stisknuté.

Objekt jsme upravili na potřebnou velikost a klikneme mimo jeho oblast. Poté zmizí zobrazení záhlaví sloupců a řádků a pracovní nástroje programu Excel.  Tabulka se na pohled bude podobat tabulce, kterou bychom zpracovali přímo ve Wordu. Pokud na ni klikneme jednou, vzniknou na obvodě bílé značky v podobě malých čtverců. Tabulku pak uchopíme myší a umístíme v dokumentu na místo, kde je potřeba (najedeme-li myší do oblasti tabulky, kurzor se změní do tvaru kříže, stiskneme levé tlačítko a tabulkou můžeme volně pohybovat).

Následující obrázek znázorňuje tabulkou již po přetažení myší na patřičné místo.

Tabulka je dosud označena- tj. ohraničuje ji modrá čára s modrými čtverečky

Nahrávám...
Nahrávám...