dnes je 23.5.2024

Input:

Word 2013: Práce s různými formáty

27.2.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Nejčastějšími formáty textového dokumentu jsou dnes formáty *.docx a případně ještě i starší *.doc, které jsou vlastní textovému editoru Word. Vzhledem k tomu jsou i ostatní textové editory schopny s dokumenty s tímto formátem pracovat. Přesto se můžete setkat s textovými dokumenty v jiném formátu.

Druhým případem je situace, kdy dokument vytvořený ve Wordu potřebujete uložit v jiném formátu nežli *.docx.

Otevření souboru vytvořeného v jiném formátu

Pokud jste uživatelem aplikace Word a stojíte před úkolem otevřít textový soubor uložený v jiném formátu než *.docx nebo *.doc, máte několik možností dalšího postupu.

Jako výchozí lze doporučit zadání volby SOUBOR Otevřít a vyhledání příslušné složky. V dialogovém okně Otevřít rozbalte seznam nabízející typy souborů a vyhledejte v něm formát dokumentu – může se jednat např. soubory typu ODT vytvořené v programu OpenOffice nebo o textové soubory.

Po potvrzení volby mohou nastat dva případy – buďto Word otevře soubor bez komplikací, nebo se zobrazí upozornění na to, že může dojít ke ztrátě formátování či jiných vlastností. Je pak na vašem rozhodnutí, zda za danou cenu přesto dokument otevřete.

Jinou variantou postupu může být, že prostě zkusíte soubor otevřít poklepáním na jeho ikonu či název. V řadě případů bude dokument otevřen například pomocí aplikace Poznámkový blok nebo WordPad.

Můžete také klepnutím pravým tlačítkem na příslušném souboru vyvolat místní nabídku a z ní zadat příkaz Otevřít v programuZvolit program. Zde bude již postup podobný jako v předešlém případě – bude vám nabídnut seznam aplikací, ve kterých dokument můžete spustit. Pokud zde vyberete Word, soubor se otevře ve Wordu.

Jestliže vám šlo pouze o seznámení s textem dokumentu, je problém vyřešen. Chcete-li si jej však ponechat pro další zpracování v aplikaci Word, proveďte jeho uložení v příslušném formátu. Znamená to použít pro uložení výhradně volbu SOUBORUložit jako a ze seznamu pole Uložit jako typ vybrat Dokument Word (*.docx).

Pokud soubor v Word neotevřete ani jedním z výše uvedených způsobů, zkuste na to jít následovně. Nejprve si zjistěte, o jaký typ textového dokumentu se jedná. Tento typ následně dohledejte ve výše uvedených možnostech. Pokud tam uvedený typ nenaleznete, ověřte si, zda máte úplnou instalaci možných formátů Wordu a případně si ji doinstalujte.

Když ani potom soubor nelze otevřít, pokuste se najít příslušný

Nahrávám...
Nahrávám...