dnes je 23.5.2024

Input:

Word 2013: Záhlaví a zápatí dokumentu

7.5.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Záhlaví je oblast umístěná v horní oblasti stránky nad blokem textu. Zápatí je naopak oblast stránky umístěná na dolním konci stránky.

Do záhlaví a zápatí zpravidla dáváme následující informace: číslo stránky, název knihy nebo dokumentu, jméno autora a název kapitoly.

Záhlaví a zápatí na stránce

U úředních dokumentů jsou v záhlaví či zápatí ještě zpravidla uváděny informace o celkovém počtu stran, datu vytvoření, popřípadě vytištění dokumentu. V případě firemních dokumentů bývá doplněn i název souboru a popřípadě i jeho umístění. Zápatí může být v celém dokumentu stejné (s výjimkou čísla stránky). V takovém případě mluvíme o pevném zápatí nebo patě. Pokud se záhlaví a zápatí postupně mění v závislosti na obsahu stránky, ke které přísluší, nazýváme zápatí plovoucí.

V této kapitole se seznámíte s postupy, jak vytvářet, editovat a odstraňovat pevné, tedy neměnné záhlaví a zápatí. V Microsoft Word 2013 můžete do záhlaví a zápatí umisťovat text, grafiku (například logo firmy), nebo automaticky doplňované pole (číslování stránek, datum tisku a další). Tvorba plovoucích záhlaví a zápatí úzce souvisí s rozdělením dokumentu do oddílů. Informace o tomto tématu naleznete v následujících kapitolách.

Všechny příklady si můžete vyzkoušet pomocí souboru zahlavi_zapati.docx.

Tvorba záhlaví a zápatí

Záhlaví a zápatí v dokumentu vytvoříme pomocí nástrojů na kartě VLOŽENÍ ve skupině Záhlaví a zápatí. Celý postup si můžete vyzkoušet na následujícím příkladu:

  1. Klikněte na tlačítko Záhlaví na kartě VLOŽENÍ.
  2. Objeví se galerie předem připravených záhlaví. Můžete si vybrat ze záhlaví bez nastaveného formátu (Prázdné, Prázdné (3 sloupce), …) anebo zvolit záhlaví, která obsahují předem připravené grafické prvky.
  3. Po kliknutí na položku z galerie se záhlaví projeví v dokumentu – základní text dokumentu zšedne a je nepřístupný, připravená textová pole v záhlaví vyplňte svým textem.
  4. Na pásu karet se objeví nová karta NÁVRH sloužící k nastavení vzhledu záhlaví.
  5. Ukončete práci se záhlavím pomocí tlačítka Zavřít záhlaví a zápatí na kartě NÁVRH.

Stejným způsobem můžete pomocí tlačítka

Nahrávám...
Nahrávám...