V minulém článku jsme si popsali možnosti Wordu z hlediska formátu písma. V tomto článku se zaměříme na formátování odstavce.
Ovládací prvky
Nejpoužívanější nástroje pro formátování odstavců jsou k dispozici přímo na pásu karet, a to jednak ve skupině Odstavec na kartě Domů…
…a dále ve stejně pojmenované skupině Odstavec na kartě Rozložení.
Další možnosti pak nabízí nabídka Odstavec, kterou lze zobrazit buď kliknutím pravým tlačítkem myši do textu a zadáním příkazu Odstavec anebo pomocí šipečky v pravém dolním rohu skupiny Odstavec (ať už půjde o skupinu na kartě Domů anebo na kartě Rozložení).
Zarovnání odstavců
Word samozřejmě umožňuje použít všechny čtyři základní varianty zarovnání odstavce (doleva, na střed, doprava, do bloku), a to nejsnáze přímo pomocí tlačítek na kartě Domů.
Řádkování odstavců
Tamtéž najdeme i tlačítko pro nastavení řádkování odstavce. V novějších verzích Wordu je výchozí řádkování nastaveno na 1,08 nebo 1,15.
Pokud potřebujeme nastavit vlastní řádkování, tak zvolíme příkaz Možnosti řádkování, čímž se dostaneme do nabídky Odstavec, konkrétně do části Řádkování se zvolenou možností Násobky. Dle potřeby můžeme zadat libovolnou hodnotu od 0 do 132. Řádkování menší než 1 znamená sražení řádků k sobě.
Možné je i zadání řádkování ve stylu řádkového prokladu, tady nikoliv jako násobek výšky písma, ale přímým zadáním výšky řádku. Slouží k tomu volba Přesně, při níž se výška řádku zadává v bodech.
Volba Nejméně funguje tak, že bude použita minimálně zadaná výška řádku, ale při zvětšení velikosti písma může být výška řádku proporcionálně zvětšena.
Oddělení odstavců
Ve standardní výchozí šabloně Wordu je nastaveno, že za každým odstavcem se má ponechat mezera o velikosti 8 bodů, čímž je zajištěno oddělení odstavců od sebe navzájem. Tuto mezeru lze upravit buď ve skupině Odstavec na kartě Rozložení volbou Za v části Mezery anebo stejnojmennou volbou v nabídce Odstavec.
Chceme-li odstavce oddělovat v typografické praxi běžnějším odsazením prvních řádků, tak stačí v nabídce Odstavec zvolit v části Speciální možnost První řádek a zapsat požadovanou velikost odsazení v centimetrech. Pozor ale na to, že výchozí odsazení 1,25 cm je pro běžné velikosti písma kolem 11 bodů přehnaně velké – úplně postačí odsazení kolem 0,5 cm.
Postup nastavení předsazení (visícího odsazení) je shodný s nastavením odsazení prvního řádku, s tím rozdílem, že v části Speciální zvolíme místo možnosti První řádek možnost Předsazení.
Odsazení prvních řádků odstavců se obvykle nekombinuje s mezerami mezi odstavci – ve Wordu proto pozor na to, že mezery mezi odstavci jsou již ve výchozím stavu nastaveny, a tak by současně s nastavením odsazení prvních řádků bylo vhodnější mezery mezi odstavci zrušit.
Iniciála
Chceme-li odstavec zvýraznit iniciálou, tak se do něj stačí postavit a na kartě Vložení kliknout ve skupině Text na tlačítko Přidat iniciálu. Dostaneme na výběr ze dvou typů iniciál – iniciálou vsazenou do textu (volba V textu) a předsazenou iniciála (volba V okraji).
Příkazem Možnosti iniciál můžeme případně upřesnit podobu iniciály – konkrétně můžeme určit písmo, má-li být odlišné od samotného písma odstavce (volba Písmo), určit přes kolik řádků odstavce iniciála půjde (volba Iniciály do řádků) a nastavit mezeru mezi iniciálou a řádky odstavce (volba Vzdálenost od textu).
Písmo iniciály lze změnit i tak, že hotovou iniciálu označíme a zvolíme písmo běžným způsobem na kartě Domů.
Pokud místo pouhého kliknutí do odstavce označíme např. celé slovo či více slov na začátku odstavce…
…tak bude iniciála vytvořena nikoliv jen z jednoho písmene, ale z celého označeného textu.
Dělení slov
Word určitě umožňuje dělení slov na koncích řádků, byť možnosti nastavení tohoto dělení jsou dosti omezené. Pro zapnutí dělení slov stačí na kartě Rozložení kliknout ve skupině Vzhled stránky na tlačítko Dělení slov a zvolit možnost Automaticky.
Po zadání příkazu Možnosti dělení slov můžeme především volbou Max. dělených řádků za sebou říci, aby dělení nenásledovalo nevhodně na větším počtu řádků za sebou (typografické doporučení mluví o maximálně třech řádcích). Zrušením ve výchozím stavu zaškrtnuté volby Dělit slova psaná VELKÝMI PÍSMENY bychom mohli zamezit dělení slov psaných verzálkami. Volba Šířka oblasti pro dělení slov teoreticky vymezuje pruh u pravého okraje stránky, do nějž když se řádek dostane, tak k dělení nemusí dojít, ale volba je v nabídce pouze pro zpětnou kompatibilitu – funguje pouze ve starším formátu dokumentu s příponou *.doc.
Zapneme-li dělení slov, tak se standardně projeví ve všech odstavcích v celém dokumentu. Chceme-li, aby se dělení slov v určitém odstavci neprojevilo, tak ho označíme a v nabídce Odstavec zaškrtneme na záložce Tok textu volbu Nedělit slova.
Kontrola řádků
Na stejné záložce nabídky Odstavec najdeme i několik užitečných voleb pro řízení osamocených řádků:
- Volba Kontrolovat osamocené řádky brání vzniku jak sirotků (osamocených východových řádků odstavce), tak vdov (osamocených prvních řádků odstavce). Ve výchozím stavu je volba zapnutá.
- Potřebujeme-li, aby určitý odstavec (např. nadpis) nemohl zůstat sám na konci stránky, tak u něj můžeme použít volbu Svázat s následujícím. Odstavec se díky tomu spojí s následujícím odstavcem a v případě nutnosti s ním společně přejde na další stránku. Volba je automaticky nastavena u nadpisových stylů Nadpis 1, Nadpis 2 atd.
- Volba Svázat řádky zajišťuje, aby se odstavec nemohl rozdělit na více stránek. Pokud se odstavec dostane na konec stránky, tak je raději celý přenesen na další stránku. I tato volba je automaticky nastavena u nadpisových stylů Nadpis 1, Nadpis 2 atd.