dnes je 18.4.2024

Input:

Zoner Callisto: Novoročenka s kalendáříkem I.

24.11.2006, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Konec roku se blíží a proto si dnes pomocí programu Zoner Callisto vytvoříme novoročenku. Novoročenky se většinou neschovávají po celý rok – ale připojený kapesní kalendářík s kontaktem na firmu se může hodit. Zopakujeme si přitom již probrané techniky a rozšíříme je o nové poznatky.

Novoročenka, kterou si vytvoříme, bude tištěná oboustranně. Nejprve se podíváme, jak by měl vypadat výsledek práce – soubor ke stažení 06_24nahled.pdf. V tomto souboru je lícová i rubová strana, tak jak bude umístěna na tiskové stránce A4.

U oboustranného tisku musíme dbát především na přesné umístění objektů. Nezbytné bude proto nastavení vodicích linek. Vycházíme z rozměrů jednotlivých částí novoročenky, která se má vejít do klasické poštovní obálky. V našem případě jde o „skládačku“, hlavní část bude 140 mm, levá chlopeň 80 mm a pravá chlopeň 60 mm, na výšku je rozměr 90 mm.

V souboru tedy vytvoříme 2 stránky, orientované na šířku.

Vodící linky pro vnitřní část novoročenky (na první stránce) si nadefinujeme pomocí příkazu SouborNastavení dokumentu takto

a pro vnější část (na druhé stránce) takto:

Vyznačí se tím oblasti určené pro jednotlivé díly skládací  novoročenky.

Začneme levou vnitřní chlopní – zde umístíme text přání. Pro jeho vytvoření použijeme nástroj Umělecký text. Pro naše účely se hodí písmo připomínající rukopis. Po vytvoření textu převedeme textový objekt na křivky, aby nedošlo po přenosu na jiný počítač k nahrazení jiným fontem (to je vhodné udělat vždy, když je použit nějaký nestandardní font, ale nevýhoda je, že text již nemůžeme dále editovat, protože se z něj stane vlastně obrázek).

Hlavní střední část novoročenky vyplníme importovanou fotografií – pomocí nabídky SouborImport (techniku importu jsme si popsali již dříve).

V oblasti určené pro levou vnitřní chlopeň umístíme kalendářík. Technika vytvoření kalendáře s obrázkem byla popsána v minulé lekci. Modifikujeme ji nyní s tím, že potřebujeme vytvořit pouze malý formát kalendáře bez obrázku.

Založíme si nový soubor, ve kterém si vytvoříme kalendářík. Pomocí nabídky Soubor Nový podle průvodce spustíme průvodce a postupujeme takto:

  1. Výběr obrázku – je jedno, jaký obrázek vybereme, v závěru jej odstraníme.
  2. Typ dokumentu – kalendáře
  3. Formát stránky – A4 na šířku
  4. Kalendáře – zvolíme šablonu Roční I (na šířku) a nastavíme měsíc a rok.
  5. Parametry kalendáře: v sekci Jména dní použijeme tlačítko Vlastnosti textu. V dialogovém okně nastavíme
Nahrávám...
Nahrávám...