dnes je 14.9.2024

Input:

Zoner Photo Studio 9: Jednoduchý příklad fotomontáže

11.5.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dnes si v programu Zoner Photo Studio 9 Professional ukážeme jednoduchý příklad fotomontáže.

Často se nám podaří vyfotografovat poměrně hezký záběr krajiny, ale obloha v záběrech krajin hraje svoji roli. A právě obloha je v některých případech nepříliš fotogenická. Vídáme tedy snímky, které byly pořízené za příznivého slunečného počasí, ale právě obloha působí fádně. V lepším případě je jednolitě modrá, v horších případech může mít i neurčitou špinavě bílou barvu s nádechem do modra.

Vyzkoušíme si, jak vytvořit ze dvou fotografií jednu - to je princip jednoduché fotomontáže.

Záběry, které jsme pro příklad použili, tedy vypadají takto:

 

Oba snímky dáváme k dispozici ke stažení jako soubory krajina.jpg a obloha_original.jpg.

Pro účely naší fotomontáže je třeba nejprve upravit snímek obloha_original.jpg, aby měl stejnou velikost jako fotografie krajina.jpg (tedy 1280x960 bodů). Snímek oblohy má rozměry větší, což s výhodou využijeme k tomu, abychom mohli pomocí výřezu právě o velikosti 1280x960 bodů vybrat vhodnou část oblohy s mračny. Pro naše účely se bude hodit spíše světlejší část snímku.

Snímek tedy otevřeme v editoru a zvolíme nástroj Ořez ve svislém panelu.

Ve vodorovném alternativním panelu nastavíme jeho vlastnosti: pevná velikost, šířka 1280, výška 960. Kliknutím do oblasti snímku se vytvoří obdélník - jeho polohu můžeme upravit uchopením myší a posunutím. Potom stiskneme tlačítko Oříznout na alternativním panelu. Fotografii uložíme.

Nyní otevřeme druhou fotografii - tedy fotografii krajiny. Obloha má celkem stejnoměrnou modrou barvu, obrysy motivu snímku jsou málo členité. To jsou

Nahrávám...
Nahrávám...