dnes je 19.5.2024

Input:

CorelDRAW: Trasování

11.10.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Předvedeme se převod rastrového obrázku na vektorový, tedy proces tzv. trasování. S jeho využitím získáme možnost snadno vyplnit a tvarově upravit běžně dostupný obrázek, který pak můžeme exportovat v libovolné kvalitě.

Spustíme CorelDraw a po volbě Nového dokumentu ponecháme standardní nastavení beze změn (A4 na výšku, režim barev RGB). Vložíme níže přiložený obrázek mysak.jpg (Ctrl+C a Ctrl+V) anebo pomocí volby Importovat (Ctrl+I). Jakmile je obrázek označen (jakýkoliv rastrový objekt), v Panelu vlastností bude možné zvolit Trasovat rastr, kde vybereme možnost Obrysové trasování a dále libovolnou možnost, např. Perokresba.

Tím se aktivuje dialogové okno PowerTRACE, kde se pokusíme o co nejvhodnější nastavení pro tento obrázek. Detaily posuneme téměř na maximum, Vyhlazení na 25 a Vyhlazení rohů ponecháme na 0. Pro usnadnění pozdější práce zaškrtneme také volby Sloučit sousedící objekty stejné barvy a Odebrat překrývající se oblasti objektů. Uvnitř tohoto okna se přepneme na kartu Barvy.

Zde se musíme dopracovat pouze ke dvěma barvám. Pokud k tomu nestačí pouze přepsání údaje v nabídce Počet barev (mohou zbýt např. bílá a šedivá, což nechceme), vybereme vyobrazené barvy pomocí Shift / Ctrl a systematicky je Sloučíme tak, aby zbyla bílá a černá. (Barvy zde můžeme také přesně nastavit, tedy již při trasování můžeme získat výsledek s přesně určenými barvami.)

Pokud je nastavení v pořádku a my zavřeme okno volbou OK, provede se převedení do křivek a obrázek myšáka budeme moci rozeskupit (Zrušit skupinuPanelu vlastností).

Jakmile zrušíme skupinu, dostaneme možnost vybírat jednotlivé díly, ze kterých se nyní obrázek skládá. Je tvořen tak, jako bychom ho ručně nakreslili. Jakýkoliv objekt

Nahrávám...
Nahrávám...