dnes je 2.5.2024

Input:

Digitální fotografie: Základní funkce a nastavení fotoaparátu

2.2.2012, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Jen mizivé procento majitelů fotoaparátů (neprofesionálů) má ponětí o tom, jak vlastně fotografie vzniká, co jí ovlivňuje a jak s těmito informacemi pracovat. Zejména v dnešní době digitálních přístrojů, kdy stačí pouze mačkat spoušť a nic to nestojí.

Jak vlastně fotoaparát funguje?

Po stisknutí spouště se otevře na okamžik závěrka a na čip, nebo film proniknou paprsky světla, které na tomto světlocitlivém materiálu vyvolají chemické změny podle intenzity a barvy dopadajícího spektra. Tím jsou zaznamenány hrubá data a ty je ještě nezbytné dále zpracovat, tedy vyvolat. Pokud dále zmíním čip, platí to samé i o filmu u analogového přístroje.

Při otevření závěrky tedy vstupují do hry tyto vlastnosti:

1) Clona


Clona = velikost nastaveného zaclonění

Označuje se písmenem f, nastavujeme jí velikost otvoru, kterým prochází světlo na čip. Čím je toto číslo f vyšší, tím je zaclonění objektivu větší a tím pádem je propuštěno méně světla.

Dále platí pravidlo, čím více zacloníme, tím více času potřebujeme k zaznamenání scény. Pokud nemůžeme, nebo nechceme použít delší čas, musíme zvýšit citlivost (ISO). Další pravidlo říká, čím menší clona, tím menší hloubka ostrosti.

2) Čas expozice

Čas expozice udává, na jak dlouho otevřeme závěrku.

Doba expozice určuje, po jakou dobu budou světelné paprsky dopadat na čip. Čím delší čas nastavíme, tím více světla dopadne na čip. Tato doba bývá ve zlomcích sekundy, tedy pokud na fotoaparátu nastavíme čas 200, znamená to, že závěrka bude otevřená jednu dvousetinu sekundy. Většina fotoaparátů umožňuje nastavit čas v rozmezí od 1/3200 s do 30 s, nebo funkci otevřené závěrky, kdy expozici ukončíme opětovným stisknutím spouště, označována většinou BULP. Při za špatných světelných podmínek použijeme delší časy, na sluníčku naopak krátké. Čas má vliv zejména na:

  • světlost fotografie
  • ostrost fotografie

Při pořízení

Nahrávám...
Nahrávám...