dnes je 18.4.2024

Input:

Excel 2007: Makra - Praktická ukázka - 6. část

9.7.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pořídíme si makro, které za nás bude počítat, kolik dní po splatnosti jsou faktury v našem souboru.

Naším opakovaným úkolem bude, abychom vypočítali, kolik dní po splatnosti jsou faktury v sestavě, kterou máme v určitých časových odstupech vždy vyhodnotit. Soubor vypadá takto:

Poslední údaj tedy vidíme ve sloupečku Zaplaceno. Pokud není faktura zaplacená, je tam nevyplněné datum. V takovém případě musíme právě vypočítat, kolik dní je faktura po splatnosti. Je to vlastně jenom otázka zavedení sloupečku Po splatnosti, ve kterém si vytvoříme funkci KDYŽ. Ta vypočítá požadovaný výsledek. Pokud by sloupec Zaplaceno nebyl přerušován nevyplněnými buňkami, mohli bychom vytvořený vzoreček s funkcí velice rychle zkopírovat do celé (třeba i velmi dlouhé) tabulky. Poklepali bychom jednoduše na levý spodní roh buňky se vzorečkem, a ten by se zkopíroval až do posledního řádku tabulky. My však nemáme ve sloupečku Zaplaceno prázdné buňky, tak by tento způsob nefungoval (vzorec by se vždy zkopíroval jenom do úrovně nejbližší prázdné buňky). Nepříjemné by bylo i standardní kopírování pomocí tažení myši za pravý spodní roh buňky (u dlouhých tabulek to trvá dlouho a můžeme snadno přejet konec tabulky).

Makro za nás efektně nakopíruje vzorec do sloupečku Po splatnosti. Přejdeme tedy do nabídky Vývojář, makro začneme nahrávat pomocí příkazu Záznam makra na kartě Kód. Uložíme si makro např. takto:

Nyní provedeme následující kroky, které se zaznamenají do zdrojového kódu makra:

Nahrávám...
Nahrávám...