dnes je 15.4.2024

Input:

Excel 2013: Druhy maker, způsoby tvorby a jejich ukládání

16.12.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pokud potřebujete zautomatizovat nějaké úkony, které pravidelně v tabulkách opakujete, můžete si zaznamenat makro. To pak bude v případě potřeby tyto úkony provádět. Jestliže byste chtěli vytvářet už složitější makra, je třeba znát alespoň základy programování v jazyce Visual Basic for Applications (Visual Basic pro aplikace – VBA).

Co je vlastně makro?

Makro je krátký program, který může zjednodušit často prováděné úkoly pomocí nahraných nebo naprogramovaných instrukcí, které se ukládají ve formě příkazů a funkcí v programovacím jazyce Visual Basic for Applications.

Pokud s makry v Excelu začínáte, zkuste jednotlivé úkony, které provádíte, nejprve nahrát v takzvaném záznamníku maker, který zapisuje skoro všechny vaše kroky tak, jako byste je natáčeli videokamerou.

Pro pokročilé uživatele je pak určen editor jazyka Visual Basic, ve kterém lze přímo makro psát pomocí vhodných příkazů programovacího jazyka Visual Basic for Applications. Celý editor i komunikace s ním však i v české verzi Excelu probíhá v angličtině. Nápověda k jazyku Visual Basic for Applications je také pouze v angličtině.

Nejprve si v Excelu 2013 zobrazte kartu VÝVOJÁŘ, která obsahuje nástroje pro tvorbu a úpravu maker. Zvolte příkaz SOUBORMožnosti, přejděte na záložku Přizpůsobit pás karet a zaškrtněte ve výchozím nastavení nezaškrtnuté pole u názvu karty VÝVOJÁŘ.

Kde se makro uloží?

Už při záznamu makra (ikona Zaznamenat makro na kartě VÝVOJÁŘ ve skupině Kód) se zobrazí dialogové okno pro pojmenování makra. V tomto okně je však důležité si všimnout ještě jednoho políčka, a to s názvem Uložit makro do.

Standardně se zde nabízí ukládání makra přímo do daného sešitu, ve kterém makro nahráváte –

Nahrávám...
Nahrávám...