dnes je 29.5.2024

Input:

Publisher 2013: Přehled základních typů publikací

1.8.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Již z názvu programu Publisher vyplývá, že se jedná o program pro tvorbu publikací. Podívejme se, jaké formáty můžeme v programu vůbec vytvářet.

Hned po spuštění programu (nebo kdykoliv později pomocí volby SOUBOR - Nový) se zobrazí galerie šablon, která má dvě záložky – záložka s názvem Doporučené obsahuje několik vybraných a naposledy použitých šablon. Na záložce Předdefinované najdete všechny dostupné šablony uspořádané do několika kategorií. Zůstaňte nejprve na záložce Doporučené.

Kromě šablon, které již v sobě obsahují grafický návrh a předem definovaná pole pro obsah, zde najdete šablony, které změní pouze formát publikace – Prázdná A4 (na výšku), Prázdná A4 (na šířku) a tlačítko Další velikosti prázdných stránek. Pomocí posledního zmíněného tlačítka se dostane do galerie dostupných formátů.

Ve spodní části nabídky jsou potom pod nadpisem Výrobci seskupeny sady štítků, jejichž formát, rozestupy a další vlastností odpovídají prodávaným archům pro tisk samolepicích štítků dodávaných jednotlivými firmami. Najdete zde např. i šablony pro polep CD.

Množství dalších šablon najdete na záložce Předdefinované. Jsou uspořádány do kategorií podle svého předpokládaného použití – např. Brožury, Bulletiny, Dárkové poukazy apod.

U většiny šablon se očekává především tiskový výstup, pouze šablony z kategorie E-mail jsou určeny pro elektronické použití. V dřívějších verzích programu Publisher byly dostupné šablony pro tvorbu jednotlivých webových stránek i celých rozsáhlejších webů. Od verze Publisher 2010 již tato možnost není podporována – pro snadnou tvorbu webů existuje spousta jiných kvalitních nástrojů (vč. např. programu Expression Web z dílnyMicrosoftu) a tvůrci programu Publisher se rozhodli nadále soustředit na hlavní součásti programu – tj. nástroje pro tvorbu tištěných dokumentů.

Pokud vybereme jednu z kategorií, tak se objeví nabídka konkrétních šablon. Stačí na jednu z nich klepnout a v podokně v pravé části nabídky vybrat Barevné schéma, Schéma písem a sadu

Nahrávám...
Nahrávám...