dnes je 29.5.2024

Input:

Tvorba QR kódů ve Wordu

19.5.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Pokud byste si proklikávali nabídky Wordu, tak byste nástroj pro vkládání QR kódů našli asi jen těžko, přestože Word práci s QR kódy umožňuje, a to buď formou doplňku anebo skrze vkládaná pole. V tomto článku si ukážeme práci s poli, a to jak samostatně, tak ve spojení s hromadnou korespondencí. Pole pro generování QR kódů je dostupné od verze 2013.

Vygenerování QR kódu

Pole lze vzdáleně připodobnit ke vzorci. Podstatou pole je kód, který Word vyhodnotí a zobrazí uživateli ve srozumitelnější podobě. Příkladem pole, se kterým se setkali téměř všichni uživatelé Wordu, je číslování stránek. Za čísly, která v záhlaví či zápatí běžně vidíme, se skrývá pole s názvem PAGE. Takovýchto polí nabízí Word desítky a najdeme mezi nimi i pole s názvem DISPLAYBARCODE, které kromě požadovaných QR kódů umí vkládat např. i EAN kódy.

Řekněme, že budeme chtít vytvořit kód s odkazem na webovou stránku https://www.napocitaci.cz/. Postup vytvoření kódu bude následující:

  1. Stiskneme klávesovou zkratku Ctrl+F9. Vytvoří se tím základ kódu ohraničený složenými závorkami (nesnažme se složené závorky zapisovat jako znaky – to by nefungovalo).
  2. Zapíšeme název pole displaybarcode (ne velikosti písmen nezáleží) následovaný webovou adresou (uvedení protokolu – http či https – na jejím začátku není povinné) a zkratkou typu kódu, tedy v našem případě textu qr. Případně bychom ještě mohli zapsat znak zpětného lomítka následovaný písmenem s a číslem určujícím velikost kódu (když to neuděláme, tak se použije výchozí
Nahrávám...
Nahrávám...